VÝLET K REJVÍZSKÉMU JEZÍRKU ZVLÁDNOU I TI NEJMENŠÍ

VÝLET K REJVÍZSKÉMU JEZÍRKU ZVLÁDNOU I TI NEJMENŠÍ

Procházíš-li zrovna báječným obdobím, kdy pomáháš poznávat svět svým malým ratolestem, právě pro Tebe máme tip na příjemný výletu u nás v horách, který téměř celý zvládnou po svých i malý dvouleťáci.

Takovou „babyfriendly“ lokalitou je totiž okolí největšího moravského rašeliniště. Pokud se v jesenických horách alespoň trochu vyznáš, už správně tušíš, že Tě chceme pozvat do národní přírodní rezervace Rejvíz. V této velmi specifické jesenické náhorní plošině před tisíci lety vzniklo vrchovištní rašeliniště, jehož Velké mechové jezírko patří k vskutku nejnavštěvovanějším místům v Jeseníkách. K černé hladině jezírka, v němž se zrcadlí siluety okolních smrčin a blatkových borů, vede necelé dva kilometry dlouhá naučná stezka.  A právě tu hravě zvládnou nejmenší turisté.

Počátek trasy je u známého penzionu Rejvíz. Jeho lákadly se však nenech zviklat hned při startu a jeho výbornou kuchyni, posezení na vyřezávaných židlích s portréty štamgastů, krytý bazén či zbrusu nové venkovní koupání si nechte až na závěr. Už od počátku trasy však buďte ostražití, na okolních lukách totiž můžete zahlédnout vzácné jeřáby nebo chřástaly. První zhruba kilometr a půl cesty vede standardní lesní pěšinou. Tady trasu dětem můžeš zpříjemnit stavbou domečku pro skřítky. Věř, že cestou narazíte na nejeden další. Pak se před vámi mezi stromy objeví haťový chodníček s terénní stanicí strážce přírody a pokladnou, kde se vybírá symbolický příspěvek na obnovu chodníku. Dál si s sebou možná odnesete i nějaký drobný suvenýr nebo pár zajímavostí od svérázného pokladníka a správce chodníku v jedné osobě. Neboj, necelý půl kilometr dlouhý haťový chodník zvládneš případně i s kočárkem.

Pak už u mechového jezírka pořádně nasajte tu místní energii a klid. Pozorujte rej vážek nebo ladný pohyb užovky na temné hladině. Jestli si troufnete, bystrým okem hledejte po březích masožravé rosnatky nebo dětem vyprávěj bájné příběhy o pastýři Gillovi. Anebo třeba jako my cestou k jezírku potkáte samotného císaře Josefa II. s chotí. Tehdy se možná i vaše holčičky ještě s větší radostí projdou po haťovém chodníku, který byl postaven pro princezny, které si cestou k jezírku nechtěly ušpinit své krásné šaty.

Zvládnete-li tento rodinný výšlap, můžete nakonec podlehnout jmenovaným lákadlům penzionu Rejvíz, nebo ještě malebným Rejvízem dojít třeba na farmu Orlí vrch, děti potěšit pohledem na domácí zvířátka vůkol a své žaludky nasytit tamními domácími specialitami.