Články

 4 články
Fenomén Priessnitz

Fenomén Priessnitz

Nekončící inspirace, fenomén přírodního léčitelství, dnešními slovy bychom mohli říci guru světové hydroterapie – tím vším je Vincenz Priessnitz. Osobnost, která do Jeseníku přiváděla příslušníky evropských šlechtických rodů, umělce, lékaře celého starého kontinentu. Osobnost, díky které osadu Gräfenberk nad Jeseníkem znal celý tehdejší svět.

Historie lázní v Jeseníku

Historie lázní v Jeseníku

Na kopci nad dnešním Jeseníkem, dříve Frývaldovem, stávala osada Gräfenberk, jejíž obyvatelé se po staletí živili lesnictvím a zemědělstvím. V roce 1822 zde zásluhou místního rodáka Vincenze Priessnitze vznikl první moderní vodoléčebný ústav na světě. Během následujících let a desetiletí se z něj staly světoznámé lázně a vzor pro nadšené příznivce vodoléčby z celé Evropy. Na Gräfenberk přijížděli hosté z Vídně, Paříže, Berlína, Londýna, i ze zámoří, mezi návštěvníky byly hojně zastoupeny i nejvyšší společenské vrstvy. V r

Priessnitzovo kulturní dědictví

Priessnitzovo kulturní dědictví

Kulturněhistorickou hodnotu Priessnitzova odkazu potvrdil jeho zápis na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. Priessnitzův odkaz se na tento prestižní seznam dostal jako první reprezentant nehmotného dědictví Olomouckého kraje.

Priessnitzovy metody

Priessnitzovy metody

Na základě dochovaných archivních materiálů jsou do současné doby používány některé původní metody Vincenze Priessnitze, jejichž účinek je historicky ověřen.

 4 články